Arleta Bojke

Arleta Bojke - dziennikarka Telewizji Polskiej, reporterka programów informacyjnych "Wiadomości" TVP1, "Panoramy" TVP2, TVP INFO, TV Polonia, od maja 2010 do grudnia 2013 korespondentka Telewizji Polskiej w Moskwie.
Urodzona 26 kwietnia 1984 w Elblągu, ale wychowała się w Darłowie, gdzie mieszkają jej rodzice Ewa (była wiceburmistrz Darłowa) i Mieczysław Bojke (lekarz weterynarii).

 

W Darłowie uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego (dziś Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza), którą nazywa "najlepszą szkołą podstawową na świecie, gdzie miała szczęście trafić na najcudowniejszych nauczycieli".

Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, potem Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu ze specjalnościami: dziennikarstwo i stosunki międzynarodowe. Studiowała w Berlinie na Fachhochschule fuer Verwaltung und Rechtspflege w ramach programu ERASMUS i na Uniwersytecie Warszawskim w ramach programu MOST. Obecnie kończy prawo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

To właśnie w Darłowie odkryła talent dziennikarski. W szkole podstawowej przez 2 lata była redaktor naczelną gazety "Spod rynny". Współpracę z TVP zaczęła w 2005 roku, najpierw jako stażystka. Zanim wyjechała do Moskwy jako korespondentka, obsługiwała liczne wydarzenia na świecie, jak wyjście Alego Agcy z więzienia, zatrzymanie Romana Polańskiego w Szwajcarii, proces Josepha Fritzla w Austrii, wybory w Niemczech czy na Ukrainie.

Sama mówi: "Darłowo to mój dom. To miejsce, do którego zawsze będę wracać, gdzie czuję się naprawdę u siebie, gdzie tak dużo się nauczyłam i gdzie mieszka tylu bliskich mi ludzi. Gdziekolwiek jestem, zawsze brakuje mi morza..."