Eryk I Pomorski - król Norwegii, Szwecji i Danii

ERYK I POMORSKI żył w latach 1382-1459. Urodzony na darłowskim zamku, był  najstarszym synem  Warcisława VII oraz Marii- księcia Meklemburgii i Szwerinu.  Eryk był prawnukiem  Waldemara IV Odnowiciela (króla Danii) oraz króla Kazimierza Wielkiego (wg niektórych źródeł).


Koronacja i nieudane małżeństwo

Eryk I Pomorski był  barwnym i awanturnikiem. Otrzymał królewską koronę jako jedyny  z Gryfitów. Od roku 1388 jako mały chłopiec przebywał w Kopenhadze, gdzie na swój dwór zabrała go Małgorzata (królowa duńska). W Danii Eryk zdobył wykształcenie, a w  1397 rok został koronowany na króla Danii. 17 czerwca 1397 r.  po  zawarcu Unii Kalmarskiej Eryk  został także  królem Norwegii i Szwecji. Po ślubie z córką króla Angli- Filippą w 1406,  zbudował flotę wojenną i prowadził wony Hanzą.  Małżeństwo Eryka i Filippy, nie było udane. Filippa, którą Eryk porzucił zmarła  w 1430 roku. Dzieci z tego małżeństwa nie było.


Detronizacja

Po Śmierci Małgorzaty, Eryk został samodzielnym władcą. Prowadzone przez niego  gry polityczne, wojny i spory doprowadziły w Szwecji do otwartego buntu przeciwko Erykowi 1437 roku.  Eryk ukrył  się na Gotlandii, gdzie czekał na rozwój wydarzeń. Nie udało mu się wrócić na tron, który bezpowrotnie utracił  w 1440  roku (Danii) i w 1442 (Szwecji i Danii). Po zdetronizowaniu  Eryk przez 12 lat przebywał na zamku Wisborg przez następne 12 lat. Stał się bałtyckim piratem zwanym  „ostatnim Wikingiem Bałtyku", który napadał i grabił.  Do dnia dzisiejszego powtarzane są legendy o skarbie  zgromadzonym przez Eryka.
 

Powrót do Darłowa

Do rodzinnego Darłowa Eryk I Pomorski powrócił w 1449 roku, gdzie spędził ostatnie 10 lat swojego życia. Dzięki skarbom zdobytym skarbom rozbudował  zamek i żył w dostatku do ostatnich dni. Pochowano go ze złotym gołębiem w cynowym sarkofagu. 

Szczątki Eryka przełożono w 1888 roku do skrzyni z drewna i umieszczono w sarkofagu z bremeńskiego piaskowca. Do dnia dzisiejszego znajduje się on Sarkofag Eryka można oglądać (obok sarkofagów księżniczek - Elżbiety i Jadwigi) w kaplicy  Kościoła Mariackiego w Darłowie. Po obu stronach sarkofagu Eryka umieszczono sarkofagi księżniczek: Jadwigi i Elżbiety. Sarkofagi są dostępne dla zwiedzających.