Nie wypalaj traw apel strażaków

  •  

Kilka dni słonecznej pogody sprawiło, że strażacy coraz częściej wzywani są do gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków. Pomimo tego, iż proceder wypalania traw jest zabroniony obowiązującymi przepisami, od wielu lat jest w naszym społeczeństwie powszedni. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska.Wypalanie traw to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie  zanieczyszczonej atmosfery. Przedostają się do niej tysiące ton substancji toksycznych, niebezpiecznych dla ludzi jak i zwierząt. Z uwagi na bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożarów traw, bardzo często stwarzają one duże zagrożenie dla budynków, upraw i lasów.

Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom. Gęsty dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, w wyniku czego dochodzi do wypadków i kolizji. Wszystko to prowadzi do zagrożenia życia i zdrowia.

 

 

W wyniku wypalania traw niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków. Palą się również gniazda już zasiedlone. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele zwierząt.

Należy pamiętać o kolejnej bardzo ważnej sprawie - kiedy strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu do ratowania życia. Udział w akcji gaszenia pożaru trawy powoduje znaczne wydłużenie czasu dojazdu do drugiego zdarzenia, a często o życiu człowieka decydują minuty.

Wypalanie traw jest w Polsce zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny, a jeżeli pożar zagrozi życiu lub zdrowiu ludzkiemu, podpalaczowi grozi kara pozbawienia wolności.

 

tekst: st. kpt. Piotr Słupski