Morskie Pokazy Lotnicze Darłowo 2012


We wtorek, 14 sierpnia 2012 roku, na jedynych w kraju pokazach lotniczych nad morzem byliśmy świadkami wspaniałego widowiska. Samoloty i śmigłowce zaprezentowały: Marynarka Wojenna, Siły Powietrzne i Wojska Lądowe. Nie zabrakło również gości ze Szwecji.  Pokazy odbyły się w Darłowie (plaża wschodnia), w godzinach 14.00-16:00.Pokazy rozpoczęły cztery samoloty Sił Powietrznych Szwecji JAS 39 Gripen, po nich na darłowskim niebie można było podziwiać  samoloty polskich Sił Powietrznych: dwa Su-22,  dwa MiGi-29 oraz śmigłowiec Mi-24 z Wojsk Lądowych. Liczna widownia zgromadzona wzdłuż falochronów  i  na plaży nie miała czasu na wytchnienie, bo już  od godz. 14.30 rozpoczął się blok morski pokazów.

Na początek  śmigłowiec pokładowy SH-2G, którego załoga zaprezentowała elementy pilotażu wykorzystywane podczas działań zwalczania okrętów podwodnych i radiolokacyjnego wskazywania celów. Po SH-2G nad plażą prezentował się śmigłowiec Mi-2. Pomimo tego, że śmigłowiec ten jest wśród żołnierzy żartobliwie nazywany "osiołkiem", jego  pilot nie pozwolił nudzić się widowni.

Zobacz galerię zdjęć: Pokazy Lotnicze Darłowo

Kolejnym elementem pokazów była prezentacja w locie samolotów patrolowo - rozpoznawczych Bryza. Załogi tych statków powietrznych zaprezentowały  pilotaż zespołowy oraz elementy działań poszukiwawczo ratowniczych. Później zaczęło się to, na co czekali głównie mieszkańcy Darłowa: prezentacja darłowskich "czternastek".  Załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R zaprezentowała operację podjęcia rozbitka z wody i przekazania go na jednostkę Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Tajfun, a załoga śmigłowca Mi-14PŁ - elementy działań zwalczania okrętów podwodnych.

W końcowej części pokazów mogliśmy podziwiać wspólną prezentację samolotów i śmigłowców 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Pokazy lotniczy odbyły się z okazji 50-lecia Lotnictwa Marynarki Wojennej w Darłowie oraz z okazji nadania sztandaru 44. Bazie Lotnictwa Morskiego i tym samym  przejęcia przez nią  tradycji 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej, 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej oraz 44. Bazy Lotniczej MW.

Darłowo jest  związane z lotnictwem  od ponad  50 lat. Zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 23 sierpnia 1962 roku nakazano dowódcy Marynarki Wojennej (MW) sformować 28 Eskadrę Ratowniczą MW.

Czytaj więcej : Lotnictwo w Darłowie

darlowo.info

 


44. Baza Lotnictwa Morskiego powstała 1 stycznia 2011 roku po przeformowaniu 44. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej i włączeniu w jej struktury 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej oraz 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. W jej skład wchodzi obecnie Grupa Lotnicza Siemirowice wyposażona w samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E oraz Grupa Lotnicza Darłowo wyposażona w śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R i W-3RM „Anakonda” oraz śmigłowce Mi-2. Do głównych zadań bazy należy rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, zabezpieczenie ratownicze polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku. Jednostką dowodzi kmdr pil. Jarosław Andrychowski.

 

 

źródło: BLMW