Latarnia Morska

Jest najdalej wysuniętą na wschód latarnią morską na Wybrzeżu Zachodnim, zbudowana u nasady falochronu wschodniego, u ujścia Wieprzy do morza Bałtyckiego.

Pierwsza wzmianka o darłowskiej latarni morskiej pochodzi z 1715 roku, kiedy to władze miasta zarządziły ustawienie świateł po obu stronach ujścia Wieprzy.

Dopiero w 1885 roku została wzniesiona parterowa, nieduża stacja pilotów statków. Był to niewysoki budynek z czerwonej cegły, do którego przylegała wieża. Na drugim piętrze znajdowało się pomieszczenie dla pilotów, których zadaniem było obserwowanie redy portu oraz obsługa latarni wskazującej światłem drogę do portu przypływającym statkom.

Zobacz widok z kamery na latarni morskiej. 

Na przełomie XIX i XX wieku latarnia przeszła szereg modernizacji. Wymieniono soczewki, zwiększono moc oraz kolor źródła światła.

W 1927 roku wieżę podwyższono o jedno piętro. Budowę zwieńczono białą stalową kopułą, do której przeniesiono źródło światła. Od tamtej pory wygląd zewnętrzny całej budowli do dnia dzisiejszego uległ tylko kosmetycznym zmianom.

Dziś wysokość wieży wynosi 22 metry, a zasięg światła wskazującego drogę do portu sięga blisko 30 km.

Zabytkowa zabudowa, zachowany średniowieczny układ ulic, rzeka Wieprza przecinająca miasto, sprawiają, że jest ono pełne wyjątkowych zakątków, zachęcających do spacerów, podczas których, za każdym razem odkryć coś nowego, wyjątkowego.

źródło: darlowo.pl
 
 
 
 
 
 

Mapka Lokalizacyjna: