Jak dostać kredyt gotówkowy? Obliczamy zdolność kredytową

Potrzebujesz pieniędzy? Chcesz wziąć kredyt gotówkowy, ale nie wiesz jak się o niego starać? Jak sprawdzić, czy ma się zdolność kredytową? Poszukaj odpowiedzi na swoje pytania w naszym artykule.

 

Gdzie szukać kredytów gotówkowych?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy – zobowiązanie finansowe, które może być zaciągnięte na dowolny cel. W zależności od tego, na co się potrzebuje pieniędzy. Tego typu produkt finansowy ma każdy bank. Warto więc wiedzieć, w którym oferta jest najbardziej korzystna. W tym celu dobrze jest skorzystać z porównywarki znajdującej się na stronie hotmoney.pl/kredyty-gotowkowe i sprawdzić, gdzie są najlepsze warunki. Po znalezieniu opcji, która najbardziej odpowiada, nadchodzi czas na złożenie wniosków. Dzisiaj większość formularzy można złożyć online. To znacznie szybsza, prostsza i bardziej komfortowa opcja.

 

Jak dostać kredyt gotówkowy?

Aby dostać kredyt gotówkowy wystarczy wypełnić wniosek. Jednak aby bank mógł go zweryfikować, konieczne jest dostarczenie dokumentów. Mowa oczywiście o tych, które potwierdzają tożsamość, ale to nie wszystko.

Dla banku ważne jest, czy klient będzie miał jak spłacić swoje zobowiązanie. Właśnie dlatego przy składaniu wniosku bardzo często konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o dochodach oraz o rodzaju stosunku pracy. W przypadku małżeństw nie bez znaczenia jest również uzyskanie zgody małżonka. Po co bankom potrzebna jest wiedza na temat zarobków? Przede wszystkim po to, by ocenić zdolność kredytową. Czym ona jest i jak ją można obliczyć?

 

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty kredytu. Zarówno pożyczonej kwoty, czyli kapitału, jak i odsetek w czasie wskazanym w umowie. Przy sprawdzaniu zdolności kredytowej dokonywane są dwie analizy: ilościowa i jakościowa.

Pierwsza uwzględnia to, jaka jest wysokość uzyskiwanych dochodów. Druga – jakie są miesięczne koszty utrzymania – w tym przede wszystkim to, jaki jest czynsz i media oraz czy są jakieś inne zobowiązania finansowe, w tym kredyty, limity na kartach kredytowych, poręczone kredyty. Oczywiście to nie wszystko. Analiza jakościowa bierze pod uwagę cechy kredytobiorcy. Liczy się jego wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu, wykształcenie, wykonywany zawód i stanowisko, staż pracy.

Dla banku nie bez znaczenia jest też to, jaka ma być wysokość kredytu, jaki będzie okres kredytowania, czy kredytobiorca ma jakieś dodatkowe zabezpieczenia kredytu, a także jaka jest jego historia kredytowa. Banki pobierają raport z BIK i sprawdzają, czy wszystkie dotychczasowe zobowiązania były spłacane terminowo.

Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich powyższych kwestii bank będzie w stanie dokonać weryfikacji wniosku. To, czy decyzja będzie pozytywna zależy od wielu kwestii. Oczywiście im mniejszą kwotę chce się pożyczyć, tym łatwej ją otrzymać. Warto wiedzieć, że kluczowa przy podejmowaniu przez bank decyzji jest historia kredytowa wnioskodawcy. Żadna instytucja nie chce podejmować ryzyka i udzielać wsparcia finansowego, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że spłata rat nie będzie przebiegała zgodnie z planem.