Umorzenie zaległych składek na ZUS dla kogo abolicja?



15 stycznia 2013 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na umorzenie przez ZUS, nieopłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz wypadkowe. Zobacz kogo, kiedy i w jakich okolicznościach dotyczy abolicja ZUS.



Dzięki nowej ustawie, od 15 stycznia 2013 r. można ubiegać się o umorzenie zadłużenia wobec ZUS. Uzyskanie umorzenia jest możliwe, w przypadku spełnienia kilku przesłanek, które zostały poniżej przedstawione.


Kto może ubiegać się o umorzenie należności?
Osoba prowadząca działalność pozarolniczą, rozumianą jako:
1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą;
2) twórcę i artystę;
3) osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu, z zastrzeżeniem przepisów szczególnych;
4) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub
    partnerskiej;
5) osobę prowadzącą niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Osoba taka w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Ubiegający się o umorzenie, musi więc posiadać zadłużenie wobec ZUS w powyższym zakresie.
O umorzenie, mogą wystąpić również osoby trzecie oraz spadkobiercy, na które decyzją została przeniesiona odpowiedzialność za zobowiązanie innej osoby.

Jakie należności mogą zostać umorzone?
Umorzone mogą zostać składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe oraz wypadkowe), za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności za okres od 1 stycznia 1999 r. do 29 lutego 2009 r. Dodatkowo, osobie posiadającej powyższe zadłużenie zostaną umorzone również należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy.

Kiedy można złożyć wniosek?
Wniosek o umorzenie można składać od 15 stycznia 2013 r. do 15 stycznia 2015 r. Nie powinno się składać wniosku przed 15 stycznia, ponieważ ustawa przewidująca umorzenie należności wchodzi w życie w tym dniu.

W jakiej formie i gdzie złożyć wniosek?
Wniosek powinien być w formie pisemnej, można go złożyć osobiście w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS lub za pośrednictwem poczty. Warto przygotować dwa egzemplarze wniosku, z którego jeden zostanie złożony w ZUS, a drugi zostanie jako potwierdzenie. Bez znaczenia pozostaje, w której jednostce terenowej ZUS zostanie złożony wniosek o umorzenie należności. Wniosek o umorzenie jest jedynym wymaganym dokumentem, w stosunku do osób, które zakończyły prowadzenie działalności przed dniem 1 września 2012 r. Pozostałe osoby muszą przygotować dodatkowe dokumenty wymagane przez ZUS (pomoc de minimis).

Uwaga!
Pamiętajmy, że okres czasu, w którym należności zostały umorzone, nie zostanie wliczony do okresu ubezpieczenia przy ustalaniu emerytury lub renty.

autor: Kornel Andrzejewski
portal prawny www.dokumenti.pl