Twoje urządzenie zostało zainfekowane. Jeśli nie zapłacisz, haker ujawni Twoje dane

"Twoje urządzenie zostało zainfekowane. Twoje dane nie są chronione." - e-maile z takim tytułem to już plaga. Podczas czytania wiadomości dowiadujemy się od osoby przedstawiającej się jako haker i programista,  że nasz komputer został zainfekowany, a on uzyskał dostęp do naszych wszystkich danych. Nadawca pisze dalej, że jeśli nie zapłacimy mu, wszystkie dane opublikuje w sieci Darknet. Szantażysta daje nam na opłacenie spokoju 50 godzin. 

Jak działa haker?  
Prawdopodobnie nawet nim nie jest. To raczej zwykły  informatyk szantażysta, który zebrał w sieci dostępne adresy e-mail i wysyła do wszystkich tą samą wiadomość za pomocą sztucznie generowanych adresów. Jest na tyle sprytny, że ustalenie z jakiego serwera wysyła maile jest bardzo trudne. Wysyłając maila do tysięcy osób zawsze trafi na taką, która mogłaby  się "wstydzić" ujawnionych danych lub osobę, która miała na komputerze bardzo ważne dokumenty. 


UWAGA!
Na taki szantaż narażeni są wszyscy użytkownicy internetu, którzy na stronach  udostępniają  swój adres e-mail. Apelujemy, do osób, które otrzymają taką wiadomość: Nie dajcie się nabrać, to zwykła próba  wyłudzenia środków finansowych za pomocą szantażu. Gdyby faktycznie doszło do ataku, haker wysłałby nam chociażby jedno  zdjęcie przechwycone z naszego komputera dla uwiarygodnienia ataku. Jedyne co powinniśmy zrobić, to zgłosić incydent na policji.