Projektowanie logistyczne, a oszczędności inwestycyjne

Artykuł partnera  

Projektowanie magazynu powinno zacząć się od koncepcji systemu składowania i transportu wewnętrznego. Tego typu przekonanie panuje wśród doświadczonych kierowników logistyki. Dlaczego taka się dzieje? Projekt logistyczny magazynu przekłada się na wymierne korzyści, z których najważniejsze są oszczędności inwestycyjne podczas budowy nowej hali magazynowej. Z tego artykułu dowiecie się na czym opiera się projektowanie logistyczne i jak uniknąć podstawowych błędów podczas inwestycji w nowy obiekt logistyczny.

Zacznij od projektu logistycznego

Zacznij od projektu logistycznego – takie zdanie mogą często usłyszeć osoby odpowiadające za inwestycję magazynową. Budowa nowej hali magazynowej to złożone zadanie. Niestety, wiele przedsiębiorstw skupia się na samym budynku, lekceważąc kompletnie modelowanie procesu logistyki wewnętrznej, który będzie realizowany po zakończeniu budowy. To bardzo kosztowny błąd! W procesie magazynowania można postawić sobie zróżnicowane cele. Bardzo często jest to maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, które pozwala obniżyć koszt składowania pojedynczego produktu oraz zapewnić wysoką wydajność przekładającą się na wysoką satysfakcję klienta finalnego.

Brak planowania logistycznego na tym etapie może powodować problemy z wdrożeniem poszczególnych rozwiązań magazynowych – najczęściej jest to decydująca przeszkoda w osiągnięciu założonej zdolności operacyjnej. Również ważne jest dokładne przemyślenie układu technologicznego budynku. W tym momencie rozmawiamy o korzyściach finansowych – źle zaplanowane słupy konstrukcyjne uniemożliwią osiągnięcie wysokiego współczynnika wykorzystania przestrzeni. Co to oznacza dla mnie? Zmieścisz w budowanym magazynie mniej palet!

Audyt magazynu jako wstęp do projektowania logistycznego

Audyt magazynu jest racjonalnym wstępem do projektowania logistycznego, gdy zaczynamy rozmawiać o już istniejącym obiekcie. Dokładna weryfikacja procesu magazynowania – przepływu towarów, ludzi, pracy, urządzeń technologicznych oraz informacji - umożliwia zdiagnozowanie najważniejszych problemów oraz określenia najszybszej drogi do osiągnięcia założonych celów.

Weryfikacja obecnych procesów oparta na twardych danych to doskonała baza do zaprojektowania systemu logistycznego, który będzie w stanie realizować cele strategiczne przedsiębiorstwa. Budowanie przewagi konkurencyjnej poprzez logistykę staje się dziś jedynym z wyznaczników pozycji rynkowej firmy. Audyt logistyczny magazynu, jako kluczowego obszaru w łańcuchu dostaw, pozwala spełniać wciąż rosnące wymagania klienta.

Oszczędności poprzez projektowanie logistyczne – podsumowanie

Oszczędności poprzez projektowanie logistyczne są wielowymiarowe – od możliwość zmieszczenia większej ilości palet w danej kubaturze magazynu, do możliwości wdrożenia sprzętu, który zagwarantuje wydajności i redukcję poziomu błędów, przekładające się bezpośrednio na zadowolenie klienta finalnego.

Projekt logistyczny zrealizowany przez doświadczoną firmę doradczą pozwala zainwestować w wyposażenie magazynu, które jest nam niezbędne do osiągnięcia założonych celów strategicznych. Wykorzystujemy posiadane zasoby efektywnie, oszczędzamy czas i pieniądze.