(Artykuł partnera).
Kupując łóżeczko dla dziecka, warto od razu kupić kołdrę dla niemowląt. Ten element wyprawki będzie towarzyszył dziecku długo, więc zakup powinien być starannie przemyślany. Zobacz, jak wybrać kołdrę dla niemowląt.

Kołdra dla niemowląt – jaki rozmiar wybrać

Najmniejszy dostępny na rynku rodzaj kołdry i poduszki dla niemowlaka to 60 x 120 cm. To dość mała kołdra (przede wszystkim wąska) i nie posłuży dziecku zbyt długo. Lepiej sprawdzi się w wózku i kołysce niż w łóżeczku. Nieco szersza jest kołdra 80 x 120. Jeśli planujemy zmienić ją za pół roku, będzie bardzo dobrym wyborem. Za średni rozmiar uważa się kołdrę 90 x 120, a za duży niemowlęcą kołdrę 100 x 135.

Jeśli szukamy uniwersalnego rozwiązania i kołdry, która posłuży dziecku nieco dłużej niż rok, to właśnie ta ostatnia będzie najlepsza. Co prawda na początku może wydawać się zbyt duża, ale trzeba pamiętać, że dziecko szybko rośnie i już po kilku miesiącach kołdra będzie w sam raz. Ponadto, jeśli dziecko urodzi się w lecie, w pierwszych miesiącach życia (zwłaszcza, jeśli pogoda dopisze) może w ogóle nie potrzebować kołdry, wystarczy kocyk. Dorośli też często rezygnują z kołdry w okresie letnim, nie ma więc sensu przegrzewać dzieci.

Jakie wypełnienie kołdry dla niemowląt będzie najlepsze

Wypełnienie, czyli to, co jest w środku kołdry, jest niewidoczne. Jednak to właśnie ono może mieć niebagatelny wpływ na samopoczucie dziecka.

Po okresie fascynacji wypełnieniami sztucznymi wraca moda na wypełnienie puchowe z puchu gęsiego. To na pewno dobre rozwiązanie, ale też ryzykowne, bo puch może uczulać. Oczywiście nie ma sensu demonizować puchu, jeśli w rodzinie nie ma alergików i jest małe ryzyko, że dziecko odziedziczyło po kimś skłonność do uczuleń, można zacząć od puchowej kołdry.

Jeśli dziecko od początku wykazuje skłonności do alergii lub rodzice są alergikami (jeśli oboje są uczuleni na ten sam alergen, ryzyko odziedziczenia alergii przez dziecko wzrasta do 60%), warto kupić kołderkę z wypełnieniem antyalergicznym, np. z domieszką włókien bambusa, który znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych.

Wypełnienie wełniane, jeśli jest dobrej jakości, może służyć dziecku cały rok. Jego zaletą jest duża przepuszczalność powietrza oraz właściwości higroskopijne. Jeśli dziecko spoci się, kołdra wchłonie nadmiar wilgoci, by zapewnić maluchowi komfort termiczny i zdrowy sen.

Wełniane kołdry polecane są dla dzieci borykających się z alergią na roztocza kurzu domowego.

Po czym poznać, że kołdra dla niemowlęcia jest źle dobrana

Nawet najlepiej wprowadzona w życie teoria może okazać się błędna w zetknięciu z rzeczywistością. Czy można źle dobrać kołdrę? Można. Jeśli źle dobierzemy wypełnienie, dziecko zacznie zdradzać objawy alergiczne, najczęściej katar lub wysypkę. 

Innym objawem źle dobranej kołdry jest przegrzewanie lub wyziębianie się dziecka.

To pierwsze objawia się charakterystyczną wysypką, zwaną potoczne potówkami. Potówki powstają, gdy dziecku jest gorąco, a powierzchnia jego ciała jest wilgotna. W początkowym okresie życia dzieci się nie pocą, więc i potówki się nie pojawią. Sygnałem, który powinien zaalarmować rodziców, jest ciepła główka i niespokojne zachowanie dziecka.

Jeśli kołdra jest za lekka, dziecko zmarznie. Samo nam tego nie powie, ale chłodne rączki mogą o tym świadczyć. Warto też zaobserwować, czy dziecko śpi spokojnie, czy też np. często wybudza się w nocy i płacze. Może to świadczyć właśnie o tym, że jest mu zimno.