Kredyty i pożyczki dla firm - przegląd dostępnych rozwiązań

Jedną z największych barier rozwojowych dla polskich firm jest brak kapitału. Jak sobie poradzić z problemem zbyt małej ilości środków finansowych? Jednym z rozwiązań są kredyty i pożyczki dla przedsiębiorstw, których różne rodzaje opisujemy poniżej.

Kredyt inwestycyjny

Jeżeli Twoja firma planuje duże wydatki inwestycyjne, np. na zakup nieruchomości, maszyn czy pojazdów, dobrym sposobem na ich sfinansowanie jest zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. To rozwiązanie idealne w przypadku znaczących kosztów, jednak wiele tego rodzaju ofert wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 20-30% wartości inwestycji i ustanowieniem odpowiedniego zabezpieczenia. Ten rodzaj kredytu ma charakter celowy, tzn. przyznane w jego ramach pieniądze mogą zostać przeznaczone wyłącznie na określone wydatki.

Kredyt obrotowy

Z kredytu obrotowego korzystają przede wszystkim małe i średnie firmy, aby zapewnić sobie płynność finansową. Gwarantuje on dostęp do określonej kwoty do wykorzystania na bieżące wydatki, jak rachunki, wynagrodzenia czy zakup towaru. Kredyt obrotowy udzielany jest w dwóch formach: na rachunku bieżącym, w efekcie czego nie trzeba zakładać nowej usługi i można elastycznie korzystać ze środków, a także na specjalnym, nowo powstałym koncie kredytowym, które daje dostęp do większych kwot, ale wiąże się z bardziej skomplikowanymi formalnościami.

Pożyczka hipoteczna

Jeżeli przedsiębiorstwo dysponuje własną nieruchomością, może zaciągnąć pożyczkę hipoteczną. Polega ona na przyznaniu niskooprocentowanych środków pod zastaw budynku, który posiada firma. Solidne zabezpieczenie gwarantuje dostęp do znacznych kwot w wysokości zależnej z jednej strony od możliwości finansowych przedsiębiorstwa, a z drugiej od wartości zastawianej nieruchomości. Im wyższe te kwoty, tym większą pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć.

Kredyt gotówkowy

Tradycyjne kredyty gotówkowe są co prawda relatywnie drogie, ale gwarantują niemal natychmiastowy dostęp do pieniędzy. W zależności od wybranej oferty wniosek jest rozpatrywany nawet w ciągu kilku godzin. Ograniczone formalności ułatwiają pozyskanie środków, a możliwość ich przeznaczenia na dowolny cel jest dla wielu przedsiębiorców decydująca. Wysokość kredytu gotówkowego zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Ponieważ kredyty gotówkowe nie należą do najtańszych, wybór oferty powinien być poprzedzony szczegółową analizą sytuacji na rynku, tak aby móc precyzyjnie określić, który produkt jest najkorzystniejszy finansowo i jednocześnie spełnia indywidualne potrzeby oraz wymagania firmy. Więcej informacji o tym, jak pozyskać środki w wysokości do 30 000 zł, znajdziesz na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczki-na-30-000-zl/.

Pożyczka konsumencka

Dopiero co powstające firmy, przedsiębiorstwa działające od niedawna i projekty biznesowe znajdujące się na etapie planowania mogą mieć duże trudności z pozyskaniem środków z banku. Jeżeli kolejne wnioski są odrzucane przez banki z uwagi na brak zabezpieczeń czy niską zdolność kredytową, istnieje możliwość pożyczenia pieniędzy w firmach z sektora pozabankowego. Tego rodzaju oferty obejmują zarówno relatywnie duże pożyczki na kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i szybkie chwilówki ratalne, które opiewają na znacznie mniejsze sumy.

Podsumowując, przedsiębiorstwa, które poszukują dodatkowych środków finansowych, mają do dyspozycji kilka rodzajów kredytów oraz pożyczki oferowane przez przedsiębiorstwa z sektora pozabankowego. Wybór jednego z tych produktów zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości i wymagań przedsiębiorstwa.