Jak urządzić salon w nowoczesnym stylu?

(Artykuł partnera) 
Nowoczesny salon charakteryzuje się przestronnością. Osiągnięcie takiego efektu nie jest łatwe w małych salonikach, które często powiększa się, wyburzając ściany. Większą przestrzeń uzyskuje się łącząc najczęściej pokój dzienny z kuchnią, a nawet z przedpokojem. Konieczne jest jednak wydzielenie stref do wypoczynku, gotowania, spożywania posiłków, a czasem i do pracy. Jak zaaranżować taki salon w nowoczesnym stylu? Na co postawić, a czego unikać? Podpowiadamy.

Jakie meble tapicerowane wybrać do salonu w nowoczesnym stylu?

Salon w nowoczesnym stylu przestronność zyskuje nie tylko przez połączenie z kuchnią, ale także przez odpowiednie urządzenie wnętrza. Powinno ono cechować się prostotą, a nawet eleganckim minimalizmem oraz funkcjonalnością. Meble tapicerowane mają charakterystyczne dla tego stylu kształty brył geometrycznych. Prawdziwym królem wnętrz nowoczesnych jest narożnik, usytuowany w strefie wypoczynkowej salonu. W zależności od możliwości aranżacyjnych może on stać przy ścianie, lub na środku pokoju. Współczesne narożniki posiadają również tapicerowaną tylną ścianę mebla, co pozwala na ustawienie go w miejscu, które najbardziej nam odpowiada. Bez względu na to, czy kupimy narożnik rozkładany, czy nie, najlepiej wybrać model modułowy, który daje więcej możliwości. Jeśli nie potrzebujemy miejsca do spania, żeby nadać lekkości wnętrzu, można wybrać nierozkładany narożnik na nóżkach. W małych salonach, jeśli zależy nam na dodatkowym umieszczeniu w przestrzeni wypoczynkowej wygodnego fotela, dobrym rozwiązaniem jest kanapa, lub sofa, które zajmą mniej miejsca niż narożnik

Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli tapicerowanych?

Wybierając meble tapicerowane, jeśli chcemy, aby posłużyły długo i były funkcjonalne, warto zwrócić uwagę na to żeby:

- zapewniały komfort podczas siedzenia i spania,

- tapicerka miała właściwości plamoodporne,

- posiadały funkcjonalny pojemnik na pościel,

- miały wygodny, najlepiej automatyczny system rozkładania.

W przypadku narożników warto też zwrócić uwagę, jaki układ do naszego salonu wybrać, prawy, czy lewy. Jeśli wybierzemy narożnik modułowy, nie ma to znaczenia. 

Jak dobierać inne meble i dodatki do nowoczesnego salonu?

Chociaż część wypoczynkowa salonu z narożnikiem, lub kanapą stanowi strefę główną, nie można zapomnieć, że pozostałe meble i dodatki muszą być tak dobrane do całości, aby tworzyły spójną aranżację. Jeśli nie ma miejsca na stół z krzesłami, można ustawić przy wyspie kuchennej hokery. W nowoczesnym stylu raczej nie ustawia się mebli do przechowywania w salonie. Czasem jednak, gdy jest to konieczne, umieszcza się na jednej ścianie nowoczesną meblościankę. Dywany najczęściej wybiera się małe, zasłony i firanki zwiewne i lekkie, lub całkowicie się z nich rezygnuje, zastępując je roletami. Kolorystyka może być w kontrastowych barwach, np. czerni i bieli, a do tego pożądane są nieliczne akcenty w zdecydowanym żywym kolorze. Meble tapicerowane, takie jak narożnik, czy kanapa warto wybierać w neutralnym kolorze, np. szarym, który będzie pasował zawsze i do wszystkiego. Można będzie układać na nich kolorowe poduszki i bez względu na to, jaki ich kolor się wybierze, do szarości mebla będą zawsze pasowały. 

Urządzanie nowoczesnego salonu może być przyjemnością, jeśli wybierzemy odpowiednie meble i nie przesadzimy z ich ilością. Im mniej, tym lepiej.  Powinno się też ograniczyć liczbę dodatków. Wystarczy designerski zegar, czy obraz na ścianie, parę drobiazgów, najlepiej funkcjonalnych, takich jak świeczniki, czy wazon i kilka poduszek na sofie, które dodadzą przytulności. To wszystko stworzy niepowtarzalny klimat i sprawi, że w takim wnętrzu dobrze będziemy wypoczywać.