Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu i dlaczego warto je mieć?

Wybierając się na wycieczkę, bez względu na to, czy jedziemy za granicę, czy urlop spędzamy w Polsce, powinniśmy mieć ubezpieczenie turystyczne. Może ono zapewniać ochronę nie tylko wówczas, gdy mamy problemy zdrowotne lub przydarzył się nam wypadek, ale również wtedy, gdy np. stracimy swój bagaż. Co jeszcze warto wiedzieć o takim ubezpieczeniu?

Dlaczego warto ubezpieczyć bagaż?

Problemy z bagażami szczególnie dotyczą podróżujących samolotami. Często zdarza się, że rzeczy turysty giną, padają łupem złodziei, dochodzi do ich zniszczenia albo lecą innym samolotem niż powinny. Z raportu SITA dowiadujemy się, że w 2019 roku  stało się tak z 25,4 mln sztuk bagażu, a to oznacza, że kłopot miało blisko 6 podróżnych na 1000. Ze wspomnianego badania wynika, że z owych blisko 25,4 mln bagaży:

  • 75 proc. trafiło do odbiorców z opóźnieniem,
  • 20 proc. zostało uszkodzonych,
  • 5 proc. skradziono lub zagubiono.

Na trudności szczególnie narażeni są ci podróżnicy, których trasa zakłada przesiadki. W ponad 11 mln przypadków problemy związane były z przewożeniem walizki z jednego luku bagażowego do drugiego. O ile późniejsze otrzymanie rzeczy jest tylko komplikacją w podróży, to już całkowita ich utrata może być bardzo kosztowna, szczególnie jeśli sama torba jest wartościowa i w dodatku mieliśmy w niej wartościowe dla nas rzeczy. W takich sytuacjach ratunkiem może być odpowiednie ubezpieczenie podróżne, które obejmuje bagaż.

W jakich przypadkach zadziała ubezpieczenie bagażu?

To, kiedy zadziała nasze ubezpieczenie bagażu podróżnego, zależy przede wszystkim od tego, z jakiej ochrony korzystamy. W towarzystwie Aviva (szczegóły: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/) odszkodowanie zostanie wypłacone wówczas, gdy owy bagaż podróżny został utracony, uszkodzony lub zniszczony w wyniku takich zdarzeń jak: pożar, uderzenie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, silny wiatr, deszcz nawalny, grad, powódź, tsunami, trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, kradzież z włamaniem, rozbój, wypadek lub katastrofa środka komunikacji, nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego ubezpieczony utracił w sposób nagły możliwość nadzoru nad bagażem.

Co ważne, ubezpieczenie obejmuje sytuacje, gdy bagaż zaginął lub został zniszczony w czasie, gdy został przez nas powierzony zawodowemu przewoźnikowi. Jeśli więc po przylocie na miejsce okaże się, że linie lotnicze zgubiły podczas podróży naszą walizkę, przysługiwać nam będzie odszkodowanie.

Ile może ono wynosić? Ubezpieczenie na wypadek opóźnienia w dostarczeniu bagażu obejmuje wyłącznie przypadki podróży zagranicznej. Jeśli przydarzyła się nam taka sytuacja, a nasze rzeczy dostaliśmy co najmniej 3 godziny po założonym czasie i musieliśmy ponieść wydatki na zakup artykułów pierwszej potrzeby, to powinniśmy zachować rachunki – wówczas towarzystwo zwróci poniesione przez nas koszty do wysokości 200 euro.

W przypadku gdy bagaż uległ całkowitemu zniszczeniu, np. w wyniku zdarzenia losowego, to wtedy możemy otrzymać odszkodowanie do wysokości sumy ubezpieczenia. Natomiast jeśli doszło jedynie do uszkodzenia samej walizki, torby lub innego pojemnika na nasze rzeczy, to może nam zostać przyznane świadczenie wynoszące 10 proc. sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel wypłaci nam również pieniądze w przypadku kradzieży bagażu z zamkniętego pokoju hotelowego, zamkniętego samochodu czy z przechowalni – do wysokości sumy ubezpieczenia. Ochrona może obejmować również sprzęt sportowy, taki jak narty, rower czy deskę snowboardową. Jeśli interesuje nas ta opcja, powinniśmy wybrać specjalne rozszerzenie polisy właśnie o ubezpieczenie sprzętu sportowego. W takim przypadku, jeśli dojdzie do utraty, zniszczenia lub uszkodzenia takich rzeczy i ubezpieczony skorzysta z wypożyczalni sprzętu sportowego, towarzystwo pokryje rachunki za wynajem sprzętu sportowego nawet przez 7 dni, do kwoty 1000 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Ubezpieczenie bagażu to jeden z elementów ochrony ubezpieczenia podróżnego. Jego cena jest uzależniona od kilku czynników, a w tym od tego, w jakich krajach ma obowiązywać ochrona – w Polsce, w Europie czy na świecie? Kolejne kwestie, które wpływają na opłatę to czas trwania ubezpieczenia oraz ewentualnie wybór dodatkowych opcji. Najlepszym sposobem na sprawdzenie wysokości składki za wspomnianą ochronę jest skorzystanie z wyceny online na stronie towarzystwa ubezpieczeń Aviva.

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.