II ZAMKOWE SPOTKANIA Z OPERĄ I OPERETKĄ - FESTIWAL

 Zamkowe spotkania z operą i operetką to mini festiwal muzyczny odbywający się w darłowskim Zamku Książąt Pomorskich. Zostały zaplanowane zróżnicowane wydarzenia, w których prym wiedzie gatunek opery i operetki okresu od XVIII do XXI wieku polskich, niemieckich, angielskich, francuskich, węgierskich i austriackich kompozytorów. Zadanie ma na celu udostępnienie kultury wysokiej społecznościom lokalnym oraz turystom. Tworzy nową i bezpieczną w odbiorze imprezę, a jej formuła została pomyślana, jako przystępna i zróżnicowana dla wszystkich grup wiekowych odbiorców.

 

PROGRAM II EDYCJI FESTIWALU

20 sierpnia 2022 godz. 20:00 Rynek w Darłowie

OPERA na WYNOS!

Liza Wesołowska – sopran

Renata Dobosz – mezzosopran

Tomasz Maleszewski – tenor

Mirosław Gotfryd – baryton

Ivan Zhukov – fortepian

Maciej Michałkowski – konferansjer

 

Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać.

Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom Darłowa i turystom ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami i duetami operowymi.

 

21 sierpnia 2021 godz. 16:00

Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie

POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT…

Mariola Augustyn – sopran

Damian Domalewski – tenor

Tomasz Maleszewski – tenor

Ivan Zhukov – fortepian

Maciej Michałkowski – konferansjer

 

W programie największych szlagierów dwudziestolecia międzywojennego wokaliści przeniosą odbiorców w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów E. Bodo, H. Ordonówny, M. Fogga, S. Przybylskiej, J. Kiepury: "Powróćmy jak za dawnych lat...", "Jesienne róże", "Zimny drań", "Umówiłem się z nią na 9", "Brunetki, blondynki", "Ach, śpij kochanie", "Gramofonomanka", "Na pierwszy znak", „Ta mała" i wiele innych.

Piosenka kabaretowa pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej. Dlatego też prezentację w takiej formule programu operetkowego, jak i piosenek retro przypomni słynny Galicyjski Teatr Prowincjonalny, który na ziemiach dzisiejszej Lubelszczyzny, Podkarpacia i Małopolski podtrzymywał Polaków na duchu, zacieśniał więzy społeczne i wykorzystywał wiele oryginalnych pomysłów dostarczania dóbr kultury w trudnych czasach.

 

21 sierpnia 2021 godz. 20:30

Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie

PODRÓŻ MUSICALOWA

Liza Wesołowska – sopran

Damian Domalewski – tenor

Tomasz Maleszewski – tenor

Ivan Zhukov – fortepian

Maciej Michałkowski – konferansjer

 

Zamkowy wieczór wieńczący festiwal będzie podróżą po najsłynniejszych utworach musicalowych – przebojach światowej literatury muzycznej wprost z Broadwayu i West Endu. Nie zabraknie takich przebojów gatunku, jak „Upiór w Operze”, „Cats”, „My fair Lady”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Skrzypek na dachu” i wiele innych fantastycznych utworów, które podbiły muzyczne sceny! Publiczność wspólnie z wykonawcami zanuci słynną pieśń mleczarza Tewjego „Gdybym był bogaty”, czy „Deszczową piosenkę” Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie wydarzeń.

Partnerami organizacyjnymi wydarzenia są:

- Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda

- Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie