Marketing szeptany w internecie - jak podejśc do niego kompleksowo?


Żyjemy w czasach wszechobecnej technologii. Gdy internet raczkował, nikt nie wróżył mu takiego sukcesu, jaki odniósł. Obecnie zdecydowana większość społeczeństwa nie wyobraża sobie dnia bez przejrzenia Facebook'a, Instagram'a czy nieskorzystania z wyszukiwarki Google. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość przedsiębiorstw stawia na reklamę w sieci, a wydatki na ten cel z każdym rokiem są coraz większe.

  1. Jak reklamować się w sieci?
  2. Zadbaj o dobry wizerunek swojej firmy w sieci
  3. Gdzie się reklamować?
  4. Zadbaj o pozycjonowanie lokalne
  5. Podsumowanie

Jak reklamować się w sieci?

Chcąc zaprezentować swoje usługi szerszej publiczności, warto byłoby poprzedzić to odpowiednim przygotowaniem. Na reklamę trzeba mieć odpowiednią strategię, o czym wiele firm zapomina. Działania nieprzemyślane często kończą się stratą pieniędzy (przepaleniem budżetu). Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: "Dla kogo przeznaczone są oferowane przez naszą firmę usługi?". Wypisz wszystkie cechy klienta idealnego, dla którego Twoje usługi mogą okazać się przydatne.

Gdy już wiesz, kim jest Twój potencjalny klient, musisz zastanowić się nad tym, jak do niego dotrzeć. Załóżmy, że oferujesz usługi przeznaczone dla rolników - umieszczenie reklamy w miejscach, w których znajdują się młode mamy nie przyniesie żadnego efektu. Jeśli zdecydowałbyś się na promocję w miejscach, w których nie znajduje się Twoje grupa docelowa, cały budżet przeznaczony na kampanię przepadłby.

Zadbaj o dobry wizerunek swojej firmy w sieci

Czy wiesz, że zdecydowana większość osób przed skorzystaniem z oferty danej firmy zapoznaje się z opiniami na jej temat? Jeśli Twoja firma jest na rynku od niedawna i nie ma opinii bądź funkcjonujesz już jakiś czas, ale klienci nie są zadowoleni z Twoich usług, musisz coś z tym zrobić. Możliwości masz kilka. Możesz poprosić klientów, którzy byli zadowoleni ze świadczonych przez Ciebie usług o wystawienie Ci pozytywnych referencji niemniej jednak musisz liczyć się z tym, że spora część z nich zignoruje Twoją prośbę.

Gdy poproszenie klientów o wystawienie opinii zawiedzie, rozważ skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Jak ją znaleźć? Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz kup opinie google i... gotowe! Niektóre z przedsiębiorstw realizują zamówienia już od jednej opinii, inne sprzedają usługę w pakietach. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, najważniejsze, że zdobędziesz pozytywne referencje, dzięki którym nowi klienci będą bardziej skorzy do podjęcia z Tobą współpracy. Zdecydowana większość firm za wykonaną usługę wystawi Ci fakturę VAT, którą będziesz mógł uwzględnić w kosztach swojego przedsiębiorstwa.

Gdzie się reklamować?

Gdy już wiesz, kim jest Twój potencjalny klient, nie pozostało Ci nic innego niż zadecydować o tym, gdzie będziesz się reklamować i z jakich narzędzi skorzystać. Możesz promować swoją firmę na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram czy Tik Tok) jak i w wyszukiwarce Google (poprzez kampanie Google Ads, jak i pozycjonowanie).

Jeśli zdecydujesz się na reklamę poprzez portale społecznościowe, w pierwszej kolejności będziesz musiał założyć profile swojej firmy na portalach, na których będziesz chciał prowadzić działania. Regularne dodawanie postów na Facebook'u i Instagramie może nie wystarczyć, aby osiągać zadowalające efekty. Chcąc dotrzeć do osób, które mogą być zainteresowane Twoją ofertą, warto skorzystać z menadżera reklam. On, umożliwia określenia grupy docelowej, której chcemy wyświetlać reklamy. Kreacja, którą zdecydujesz się wyświetlać powinna być atrakcyjna dla użytkowników i zachęcać do aktywności.

UWAGA: Musisz liczyć się z tym, że nie wszystkie osoby, które wejdą na Twoją stroną zdecydują się od razu skorzystać z oferty Twojej firmy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować w swojej witrynie Meta Pixel, z pomocą którego będziesz mógł przeprowadzić kampanię remarketingową (ta, będzie wyświetlać się wyłącznie tym osobom, które weszły na Twoją stronę, ale z jakiegoś powodu nie dokonały konwersji).

Jeśli chcesz działać w pełni organicznie, to jedynym sposobem, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców bezpłatnie, jest korzystanie z rolek (zarówno na Instagramie, jak i Facebook'u).

Tik Tok daje zdecydowanie szersze możliwości darmowej promocji. Kluczem do sukcesu w jego przypadku jest regularność oraz tworzenie angażujących treści, które mogą stać się viralem. Niektóre z filmów osiągają zawrotne ilości wyświetleń i to w pełni organicznie. Oczywiście, aplikacja ta podobnie jak Facebook i Instagram również umożliwia płatną promocję swoich treści, ale wystarczająco dobre efekty można osiągnąć bez korzystania z nich.

Jedną z form promocji, na którą bez wątpienia zdecydować się warto jest pozycjonowanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż jest to proces długotrwały oraz w zdecydowanej większości kosztowny. Wymaga również posiadania dużej wiedzy, a tak nie ma pewności, że działania prowadzone przez pozycjonerów przyniosą efekty, na jakich nam zależy.

Zadbaj o pozycjonowanie lokalne

Jeśli Twoje firma działa lokalnie, powinieneś zadbać o założenie wizytówki Google Moja Firma oraz jej wypozycjonowanie. W przeciwieństwie do pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania jest to proces szybszy i mniej kosztowany.

Podsumowanie

Jak widać, możliwości do zareklamowania swojej firmy w sieci jest naprawdę sporo. Stosując się do rad zawartych w treści tego artykułu na pewno zwiększysz ilość zapytań ofertowych oraz klientów.

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.