Gdzie leży Czeska Szwajcaria i co warto zobaczyć?

Artykuł Partnera:
Szwajcaria w Czechach? Czy to możliwe? To na cześć urokliwych walorów przyrodniczych, jakie można podziwiać w Szwajcarii tak nazwano północne obszary Czech, objęte od 2000 roku Parkiem Narodowym. Obrazki wyjęte niczym z baśni, obcowanie z przyrodą i liczne atrakcje turystyczne czynią to miejsce niezwykle wyjątkowym.

Szwajcaria Czeska - istotne informacje

O Szwajcarii Czeskiej można powiedzieć jedno - tak blisko od Polski, a tak mało o niej wiemy. To najmłodszy Park Narodowy u naszych sąsiadów. Obejmuje północne terytorium Czech i łączy się z saksońską częścią Szwajcarii niemieckiej.

Czeska Szwajcaria leży zaledwie 50 km od granicy z Polską, ale najwygodniej dojechać od strony niemieckiej. To tylko około 3 godziny jazdy od Wrocławia.

Wszystkie atrakcje turystyczne są płatne. Należność można uiścić w czeskich koronach lub w euro, najlepiej w gotówce. Dla emerytów i dzieci przewidziano zniżki. Płatne są także parkingi samochodowe. Sezon turystyczny rozpoczyna się od kwietnia i trwa do października. Od listopada do marca zwiedzać można tylko w weekendy.

 

 

Co warto zobaczyć w Czeskiej Szwajcarii?

Sokoli Hnizdo

Czeska Szwajcaria może poszczycić się wieloma ciekawymi atrakcjami turystycznymi. Jednym z nich jest Sokoli Hnizdo, czyli Sokole Gniazdo. Nazwa nie powstała bez powodu. To finezyjne umieszczony  w skale pałacyk, który powstał na miejscu dębowej chatki pełniącej funkcję wyszynku.

Pałac przyczepiony do skały wygląda niczym kadr z bajki. Powstał w 1881 roku i służył jako nocleg dla gości i właścicieli posiadłości ziemskich - rodu Clary-Aldringen.

Obecnie pałacyk zastąpiła stylowa restauracja, która serwuje turystom miejscowe specjały. Można posilić się i jednocześnie podziwiać nieziemskie krajobrazy wokół. Nie bez powodu jej gościem był sam Hans Christian Andersen. To stąd czerpał inspiracje do swojej baśni "Królowa Śniegu". 

Wąwóz Edmunda 

I znów znajdujemy się w bajce! Tak najprościej określić to miejsce. Nazwa wąwozu wywodzi się od właściciela księcia Edmunda, który pod koniec XIX wieku udostępnił zwiedzającym teren swojej posiadłości. 

Wąwóz Edmunda to atrakcyjny szlak turystyczny. Pokonanie go zajmuje około 2-3 godzin. Leśne ścieżki wśród zielonego poszycia i skalne bloki porośnięte mchem prowadzą do niewielkiej rzeki Kamienica. Tu czekają na turystów flisacy, którzy podczas przeprawy uraczą swoich gości ciekawymi opowiastkami. 

Przeprawa Wąwozem Edmunda właściwie kończy się nowym szlakiem do Bramy Pracickiej. Warto odpocząć i wyruszyć w dalszą wędrówkę! 

Brama Pravcicka 

Brama Pravcicka to fenomenalny cud natury. Jest to największa w Europie formacja skalna. Zachwyt wzbudza jej położenie - trzeba się wspinać na wysokość 415 m n.p.m. Górotwór  mierzy 16 metrów, a minimalna grubość ściany to 3 metry. 

Brama powstawała w sposób naturalny na przestrzeni milionów lat w procesie erozji ziaren piaskowca. Zwieńczona łukiem robi niesamowite wrażenie wizualne. Obok bramy mieści się równie słynne Sokoli Hnizdo, które stanowi z nią spójną całość. To tu kręcono zdjęcia do Opowieści z Narni. I nie bez powodu wybrano to miejsce...