Co powinien zawierać sklep internetowy?

Według danych Dun & Bradstreet liczba sklepów internetowych w Polsce wzrosła w 2022 roku do 57,9 tys. Konkurencja w sieci stale rośnie, ale jednocześnie zwiększają się wydatki Polaków, a także odsetek internautów, którzy kupują online. Co powinien oferować sklep WWW, aby wzbudzić zaufanie klientów i przekonać ich do zakupów? Jakie czynniki mają wpływ na pokonanie konkurencji?

Sklep WWW – co powinien zawierać?

Internauci są przyzwyczajeni do pewnych rozwiązań w sieci. Żeby ich namówić do zakupów, trzeba odpowiedzieć na ich potrzeby, a najlepiej pozytywnie ich zaskoczyć. Istnieje kilka sposobów na to, jak założyć sklep internetowy, ale to początek drogi, który jest jednak bardzo ważny. To od oprogramowania witryny zależą możliwości serwisu. Co jest niezbędne, aby zainteresować zakupami na naszej stronie?

Wypełnione strony Kontakt i O nas

Oczywiście nie muszą się nazywać akurat tak, ale zachowanie typowego nazewnictwa powoduje, że użytkownik łatwiej znajdzie odnośniki do tych podstron. Internauta zagląda do nich przede wszystkim wtedy, gdy zamierza zrobić pierwsze zakupy w danym sklepie. Jeśli nie znajdzie tam adresu firmy czy numeru telefonu, to może nie skorzystać z usług i nie dać już witrynie drugiej szansy. Poza tym warto, aby te zakładki były dopracowane, bogate w treść, zdjęcia. Powinny zawierać mapę dojazdową do siedziby przedsiębiorstwa.

Użytkownik przed złożeniem zamówienia może dzwonić do firmy. Jeśli w podanych godzinach nikt nie odbierze telefonu, to prawdopodobnie potencjalny klient zrezygnuje z zakupów.

Witryna dostosowana do urządzeń mobilnych

To oczywiście standard, ale w dalszym ciągu można trafić w sieci na sklepy, które nieprawidłowo działają na urządzeniach przenośnych. Powoduje to problemy z przejściem do oczekiwanych produktów, brak możliwości kliknięcia linku i ogólnie negatywne doświadczenia przy przeglądaniu strony WWW. Poza tym dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych jest jednym z czynników, które mają wpływ na widoczność w wyszukiwarce Google. Istnieją narzędzia, które sprawdzają, czy strona internetowa jest dostosowana do mobile. Możesz także zlecić wykonanie audytu SEO, który dokładnie zweryfikuje problemy z wersją mobilną na Twojej stronie.

Dowiedz się więcej o audycie sklepu internetowego:
https://smartbees.pl/blog/audyt-sklepu-internetowego

Rozbudowana wyszukiwarka

Powinna się znajdować na górze strony i być doskonale widoczna. Warto, aby dawała podpowiedzi, kiedy użytkownik zaczyna wpisywać daną frazę, tzn. sugerowała, czego może szukać. Idealnie, jeśli będzie radzić sobie z literówkami. Ważne, aby w żadnym przypadku nie wyświetlała pustej strony wyników wyszukiwania. Nawet jeśli nie ma w serwisie nic związanego z wysłanym zapytaniem, to warto wtedy pokazać jakiś uniwersalny produkt albo poinformować o ciekawej promocji, co może zainteresować klientów.

Filtrowanie wyników i przemyślane kategorie

Kategorie i podkategorie w menu powinny być tak podzielone, aby bez problemów internauta mógł odnaleźć produkty, których szuka. Kiedy już przejdzie do listy, powinien mieć do dyspozycji filtrowanie. Dzięki niemu może ograniczyć wyniki do takich, które go interesują, np. ustalić maksymalną cenę, zaznaczyć określone parametry czy też wybrać kolor. To znacznie ułatwi poszukiwania.

Bogate strony produktowe

Warto zadbać o atrakcyjne opisy produktów. Treść powinna zwracać uwagę, a nie przedstawiać tylko specyfikację. Dobrym krokiem jest dodanie filmów, które pokazują, jak można wykorzystać produkt, jak wygląda on w czasie użytkowania. Pod takimi materiałami warto umieścić recenzje i podkreślić, które z nich pochodzą od klientów, którzy dokonali zakupu w naszym sklepie. Do tego w opisie powinno pojawić się wiele zdjęć. Dzięki temu maleje ryzyko, że internauta będzie szukać informacji w innych witrynach i tam zrobi zakupy.

Atrakcyjna grafika i szybko ładująca się strona

Przeważnie szata graficzna witryn jest skromna – składa się z logo i tła w określonym kolorze. Celem sklepu jest sprzedaż, więc należy zwracać uwagę internautów na produkty, promocje, a nie elementy graficzne, które nie są z nimi związane. Ponadto zbyt wiele szczegółów na stronie może negatywnie wpływać na szybkość ładowania serwisu, a co za tym idzie - zmaleć może konwersja. Dlatego warto kontrolować tę kwestię i optymalizować witrynę pod tym kątem.

 

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.