Rozwód czy podział majątku co najpierw?

Podczas podejmowania decyzji o rozwodzie wiele osób nie uwzględnia bardzo istotnej kwestii, jaką jest podział majątku. Temat tego, jak ma zostać podzielony majątek, pojawia się nieco później. W związku z tym należy zadać pytanie, co najpierw – rozwód czy podział majątku?

 

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu]

Podział majątku przed rozwodem może być bardzo korzystny

Większość par decyduje się na podział majątku dopiero po sprawie rozwodowej. Po zakończeniu małżeństwa – na ogół w ramach odrębnego postępowania – ustalana jest kwestia podziału majątku. Okazuje się jednak, że istnieje inna możliwość, a mianowicie podział majątku przed rozwodem.

Sprawdź, o czym należy pamiętać, decydując się na podział majątku przed rozwodem: https://slupinska.eu/blog/podzial-majatku-przed-rozwodem/

Rozwiązanie takie może nieść ze sobą wiele korzyści. Mowa tu między innymi o sporej oszczędności czasu, a także o zabezpieczeniu się przed zobowiązaniami małżonka. Aby podziału majątku dokonać jeszcze w trakcie trwania małżeństwa, należy zdecydować się na ustanowienie rozdzielności majątkowej. Zgodnie z prawem, nie można żądać dokonania podziału majątku, jeżeli pomiędzy małżonkami nadal panuje ustrój wspólności ustawowej. Takiego podziału majątku można dokonać, zawierając odpowiednią umowę lub decydując się na postępowanie sądowe.

A może warto zaczekać do rozwodu?

Innym rozwiązaniem może być podział majątku w trakcie rozwodu, w ramach jednego postępowania. Takie rozwiązanie jest jednak stosowane niezwykle rzadko. O wiele częściej małżonkowie decydują się na podział majątku w ramach oddzielnego postępowania, jednak już po orzeczeniu rozwodu przez sąd. 

I w tym przypadku najważniejsze jest to, jaki ustrój majątkowy panował pomiędzy małżonkami. Sąd może uwzględnić również postawę małżonków w trakcie trwania małżeństwa i to, w jakim stopniu przyczynili się oni do pomnażania majątku wspólnego. W welu przypadkach niezbędne jest skorzystanie z pomocy biegłych, którzy precyzyjnie oszacują wartość majątku.

Co powinno być pierwsze – rozwód czy podział majątku?

Nie bez powodu kwestia tego, co najpierw – rozwód czy podział majątku – budzi tak wiele wątpliwości. Jeśli i Ty nie wiesz, co powinno być pierwsze, koniecznie porozmawiaj z doświadczonym prawnikiem. Po zapoznaniu się z Twoją sytuacją pomoże on w znalezieniu rozwiązania, które będzie dla Ciebie najbardziej korzystne. Nie warto pochopnie podejmować decyzji dotyczącej tego, co najpierw – rozwód czy podział majątku. Może ona bowiem mieć wpływ nie tylko na to, jak ostatecznie zostanie podzielony majątek wspólny, ale też na to, jak będzie przebiegało całe postępowanie i ile czasu zajmie. A z pewnością zależy Ci na tym, aby sprawa o podział majątku nie trwała kilka lat. Właśnie dlatego pomoc prawnika może okazać się nieoceniona i nie warto z niej rezygnować.