Schody drewniane w domu jednorodzinnym. Czy warto?Czy schody drewniane to lepsze rozwiązanie niż schody murowane? Jakie są ich podstawowe zalety, które odróżniają je od schodów murowanych.

 

Schody drewniane zazwyczaj buduje się w domach drewnianych, ponieważ domy te mają lekką konstrukcję szkieletową i w związku z tym nie ma możliwości wybudowania w nich schodów murowanych. Schody tego typu nie mogą być budowane w pomieszczeniach o dużej wilgotności, ponieważ są podatne na jej działanie. Tracą wówczas swoje naturalne właściwości. Schody drewniane, ze względu na materiał wykonywane są zazwyczaj pod koniec budowy domu. Zazwyczaj po tynkowaniu a także podłączeniu instalacji. Jest to wyjście bardzo bezpieczne, ponieważ bardzo łatwo o ich zniszczenie podczas trwania budowy. Jeśli jednak schody zostaną wcześniej zainstalowane, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami, szczególnie przed zarysowaniami, zabrudzeniami, czy tez wgnieceniami. Najlepsze w tej sytuacji są nakładki zabezpieczające, które chronią a zarazem mają właściwości antypoślizgowe, czego nie zapewnia folia nawet gruba folia. Nakładki można wykonać z desek, które są szerokości stopni. Pod nie układa się tzw. spienioną folię.

Dla wielu osób budujących, czy dopiero przeglądających projekty domów duże znaczenie ma trwałość schodów. Schody murowane wzbudzają poczucie solidności i trwałości wykonania. Schody drewniane kojarzą się z lekkością i mniejszą trwałością. Są to jednak pozory. Dobrze wykonane schody posłużą wiele lat. Należy jednak pamiętać o prawidłowej i systematycznej konserwacji i przeglądach. Ważne jest również dobranie odpowiedniego, trwałego drewna do wykonania schodów. Najlepsze jest drewno twarde, czyli np. dąb, brzoza, czereśnia, wiśnia, jesion oraz drewno niektórych drzew egzotycznych. Dobre drewno na schody zabezpieczone jest przed szkodliwym działaniem, pochodzącym zarówno z wnętrza, jak i z zewnątrz domu. Dlatego też w tym przypadku nie można oszczędzać na wydatkach, ponieważ schody to integralna i centralna część domu. Ponadto z założenia mają służyć nam latami i być ozdobą a schodom drewnianym nie można odmówić wyjątkowego i urokliwego wyglądu. Dla wielu nadal schody drewniane to symbol prestiżu, szczególnie że ceny są stosunkowo wysokie w porównaniu ze schodami murowanymi.

Najbardziej popularna jest budowa schodów, tzw. policzkowa. Najdroższe w budowie, ale też i najbardziej efektywne są schody policzkowe o budowie krętej. Deski policzkowe z klejonego i giętego drewna idą po linii ,,gwintu śruby”. Innym rodzajem schodów drewnianych, są schody drewniane ażurowe. Stopnie osadza się w poziomych bruzdach, które wyryte są w belkach policzkowych.

W przypadku schodów policzkowych pełnych stopnie uzupełnia się podstopnicami. Istnieją dwa sposoby stawiania takich schodów. Pierwszy sposób polega na wsuwaniu w szczelinę podstopnicy od góry, a stopień ponad nią od przodu. Drugi sposób polega na wsuwaniu podstopnicy od dołu, a stopień pod nią od tyłu biegu schodowego. W takich przypadkach grubość belki policzkowej wynosi 5 cm a jej wysokość ok. 30 cm. Stopnie powinny mieć grubość 4- 6 cm. Natomiast podstopnice wystarczy aby miały grubość 2- 3 cm.

Najłatwiejsze w konstrukcji są schody drewniane o konstrukcji siodłowej. Górną krawędź belki profiluje się w nich schodkowo, natomiast stopnice mocuje się do poziomych krawędzi profilu a same podstopnice do krawędzi pionowych. W tego typu konstrukcji grubość belki policzkowej musi być większa, czyli 6- 8 cm. W kwestii wysokości, belka musi mieć nie mniej niż 15 cm.

 

Wybierając materiał, z którego zbudujemy schody należy pamiętać także o tym, że schody drewniane są wykonane z materiałów naturalnych a dodatkowo zatrzymują i akumulują ciepło. Drewno również nie uczula. Zatem schody drewniane to dobry wybór choćby ze względu na nasze zdrowie, ale także ze względu na środowisko. Są do tego piękne i występują w wielu wyjątkowych kolorach. Szczególnie drewno egzotyczne cechuje się pięknymi słojami i barwami. Dzięki temu każde schody cechuje swoista niepowtarzalność.