Krótkofalowcy promują Darłowo na cały świat


Krótkofalarstwo polega na nawiązywaniu łączności radiowej na wydzielonych pasmach między krótkofalowcami przy pomocy radiostacji oraz potwierdzeniu tej łączności za pomocą karty QSL. Krótkofalowcy najczęściej sami konstruują zarówno urządzenia radiowe jak i antenowe do nawiązywania łączności. W ciągu swojej historii amatorskie radio wniosło znaczący wkład w rozwój takich nauk, jak projektowanie, przemysł i usługi.


Ekonomiczne i społeczne korzyści wyniesione z badań operatorów amatorskich radiostacji stworzyły nowe gałęzie przemysłu, spowodowały finansowe oszczędności, przyczyniły się do łączenia narodów i uratowania wielu ludzkich istnień. Narodziny radia, łączą się z eksperymentami Guglielmo Marconiego, który w końcu 19. wieku drogą radiową wysłał wiadomość na drugą stronę kanału La Manche i po raz pierwszy nadał audycję przez Atlantyk w 1902. Marconi nie jest jedynym pretendentem do tytułu odkrywcy radia, ponieważ niektóre części radia, takie, jak cewka zostały zaprojektowane przez Nikole Teslę i Aleksandra Popowa. Do niedawna łączność prowadzono za pomocą Alfabetu Morse’a. Obecnie nie jest potrzebna znajomość Morse’a aby otrzymać licencję radiooperatora.

W latach 80. XX wieku krótkofalowcy stworzyli system automatycznego przekazu i radiową transmisję cyfrowych pakietów zwaną Packet Radio. Ów skomputeryzowany system z powodzeniem jest używany do przekazywania komunikatów podczas katastrof. W wielu krajach, m.in. w Polsce, organizuje się tzw. „stacje okolicznościowe" z okazji wydarzeń historycznych, politycznych, religijnych lub reklamujące działalność ekonomiczną przedsiębiorstw, instytucji lub fundacji.

Podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce zorganizowano taką okolicznościową stacje w Warszawie. Obsługujący ją darłowianin Janusz Olejnik w ciągu trzech tygodni nawiązał łączność krótkofalarską 14 tysiącami miłośnikami piłki nożnej we wszystkich krajach świata. Jest to absolutny rekord Polski. Taka okolicznościowa stacja została uruchomiona w darłowskiej latarni morskiej podczas Centralnych Obchodów Dni Morza.

Krótkofalowcy lubią osobistą, dwukierunkową komunikację z przyjaciółmi, członkami rodzin i zupełnie obcymi ludźmi, którzy również muszą być licencjonowanymi nadawcami. Wspierają społeczeństwo zapewniając łączność w nagłych wypadkach, podczas katastrof i klęsk żywiołowych. Do wzajemnej komunikacji, amatorzy wykorzystują transceivery fabryczne jak i konstrukcji własnej połączone z komputerem Nawiązanie łączności odbywa się według ściśle określonych reguł. Znalezienie rozmówcy rozpoczyna się przez wywołanie ogólne lub wywołanie określonego znaku. Po wymianie raportów o słyszalności swojego rozmówcy i sile sygnału (Raport RST)) oraz podaniu swojego imienia i miejsca nadawania (QTH) przechodzi się do luźnej rozmowy na dowolnie wybrany temat z wyjątkiem drażliwych. Na pasmach amatorskich obowiązuje zasada nie rozmawiania na tematy polityczne i religijne oraz kultura osobista. Przed zakończeniem konwersacji krótkofalowcy mogą poprosić o wysłanie karty QSL, będącej potwierdzeniem nawiązanej łączności.

Początki zorganizowanego krótkofalarstwa w Polsce zaczynają się od 1924, kiedy pojawiły się pierwsze zarejestrowane kluby radiowe i pierwsze pisma radiooperatorskie. Rok później powstał Polski Związek Krótkofalowców. Na świecie jest ponad 4 miliony krótkofalowców. Najwięcej z nich jest w Japonii, USA, Niemczech. W Polsce jest ponad 13 tys. krótkofalowców, w tym 4094 zrzeszonych w PZK.

W Darłowie początki krótkofalarstwa datują się od 1970 roku, kiedy to w Domu Kultury zorganizowano sekcję krótkofalarstwa. Następnie klub krótkofalarski działał w PP i UR „Kuter w Darłowie i Zespole Szkół Morskich – informuje nas Piotr Przekopowicz, który od czterdziestu lat zajmuje się krótkofalarstwem.

Aktualnie w darłowskim Klubie Krótkofalowców Delta, który jest wicemistrzem Polski aktywnie działa sześciu hobbystów, mających następujące karty:
SP1RKT –Janusz Olejnik;
SQ1K- Bartłomiej Bzymek;
SQ1ROY- Rafał Rojek;
SQ1RMM -Mirosław Monka;
SQ1HBI- Andrzej Pogorzelski;
SP1GZF – Piotr Przekopowicz.

Co rocznie darłowscy krótkofalowcy nawiązują ponad 20 tysięcy połączeń z kolegami dosłownie ze wszystkich krajów świata oraz wysyłają prawie tyle samo swoich kart z widokami Darłowa.

 

autor: L. Walkiewicz
 

 

 

 

(darlowo.info)
W Darłowie działa również firma, która zajmuje się projektowaniem i drukiem wysokiej jakości  kart QSL.
Jej ofertę zobaczymy na stronie www.sq1k.net