Patelnia ceramiczna czy granitowa? Porównujemy

Mają rozmaite kształty, wygląd i zastosowanie. Mogą mieć powłoki z różnych materiałów, tak samo jak uchwyty (np. z drewna lub z ze stali). Mowa o patelniach – naczyniach, których nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni. Niezależnie, czy chodzi o kuchnię domową, czy w lokalu gastronomicznym, jest potrzebna na co dzień. Zobacz, co mają do zaoferowania dwa często spotykane rodzaje tych naczyń.

Budowa patelni ceramicznej

Smażenie potraw to proces, który musi spełniać określone warunki. Chodzi konkretnie o jak największą wydajność, optymalne rozprowadzanie ciepła oraz kwestie zdrowotne. Co więcej, w dzisiejszych czasach dużą uwagę zwraca się ponadto na troskę o środowisko, zatem dla wielu osób liczy się także proces produkcji i recyklingu kupowanych naczyń. Na przykład w ofercie sklepu Prymus AGD można znaleźć patelnie wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu każdy znajdzie naczynie odpowiadające swoim potrzebom.

Cały sekret tkwi w procesie wykonywania patelni. Za chwilę dowiesz się o budowie i zaletach patelni ceramicznych oraz granitowych.

Najważniejszą rolę odgrywa materiał, z którego wykonano samą tylko powłokę albo całe naczynie. W przypadku patelni ceramicznych jest to kompozycja glin oraz minerałów, które poddaje się wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Niekiedy osiąga ona mniej więcej 1200°C. Dzięki temu można otrzymać niezwykle wytrzymałą powierzchnię.

 


Taki sposób wytwarzania sprawia, że powłoka patelni ceramicznej jest bardzo gęsta i zwarta. Bez wątpienia będzie służyć w kuchni przez lata, nie sprawiając żadnych problemów z powłoką (na przykład zarysowania czy odpryski).

Patelnia granitowa: z czego jest zrobiona?

Ze względu na konstrukcję tego typu naczyń, dokładna nazwa to patelnie z powłoką granitową. Najczęściej są zrobione z wysokiej klasy stali nierdzewnej lub odlewanego aluminium, a ich powłoka zawiera wzmocnienie w postaci drobinek granitu. To właśnie ten dodatek jest główną zaletą omawianej patelni.

Powłoka z dodatkiem drobinek granitu jest nieprzywierająca i wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Zalety patelni ceramicznej

Zalet patelni ceramicznej jest wiele. Po pierwsze, nieprzywierająca powłoka typu non-stick umożliwia przyrządzenie dań bez tłuszczu. Dzięki temu nie musisz martwić się, że żywność przyklei się do niej lub przypali. Zadbasz o zdrowie swoje i rodziny, smażąc zdrowe, nisko- lub beztłuszczowe potrawy.

Naczynie to jest bezpieczne zarówno dla Twojego zdrowia, jak i dla środowiska (patelnia ceramiczna jest pozbawiona metali ciężkich, związków niklu i innych szkodliwych substancji).

Zalety patelni granitowej

Patelnia granitowa także ma do zaoferowania kilka istotnych korzyści. Po pierwsze, bez problemu daje się wyczyścić i w tradycyjny sposób (czyli ręcznie), i używając zmywarki.

Po drugie, można na niej smażyć bez dodawania tłuszczu (albo dodając go bardzo mało), co zawdzięcza swojej granitowej powłoce.

Trzeci atut patelni z granitową powłoką to doskonałe przewodnictwo cieplne. Chodzi mianowicie o to, że odznacza się dużą szybkością nagrzewania, a w dodatku efektywnie rozprowadzając ciepło po całej powierzchni, na której smażymy potrawę.

Podsumowanie

Wybór patelni – naczynia, bez którego nie sposób obejść się w kuchni na co dzień – zależy od Twoich potrzeb. Szukając odpowiedniego dla siebie modelu warto zastanowić się, do których potraw chcemy jej używać i na jakich właściwościach patelni nam zależy. W powyższym artykule nakreśliliśmy dla Ciebie zalety patelni ceramicznych i granitowych. Dokonałeś już wyboru?