Jak mówić o sobie podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna jest trudnym i stresującym przeżyciem. To zupełnie naturalne, że chcesz zaprezentować się rozmówcy z najlepszej strony. Zależy Ci na tym, by przełożony dostrzegł w Tobie potencjał i szczerą chęć podjęcia współpracy. Jak więc mówić o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i na co zwrócić szczególną uwagę? Oto garść sprawdzonych wskazówek.

Pamiętaj o zasadzie pierwszych 5 sekund

Jak wynika z obserwacji socjologiczno-psychologicznych, pierwsze 5 sekund spotkania z pracodawcą może przesądzić wynik rozmowy. Jeśli więc chcesz wywołać pozytywne, pierwsze wrażenie, przywitaj się z rozmówcą. Przedstaw się, by rekruter (manager, właściciel firmy itd.) wiedział, z kim ma do czynienia. Mów o sobie tonem zdecydowanym i spokojnym, płynnie i bez nadmiernej gestykulacji.

Praca IT Gdańsk - zacznij już teraz karierę w renomowanej firmie!

Wykorzystaj pierwsze 5 sekund spotkania - zaprezentuj się jako osoba sympatyczna, zainteresowana ofertą i gotowa do podjęcia współpracy. Pamiętaj też o tym, że to Twój rozmówca powinien kierować rozmową, a nie odwrotnie. Po wstępnym przywitaniu oczekuj dalszych pytań i staraj się odpowiadać na nie rzeczowo, przekonująco i zwięźle.

Opowiedz rzeczowo o swoich osiągnięciach i zainteresowaniach

Standardowo rekruterzy podczas rozmowy z kandydatami proszą zaproszone osoby, by te opowiedziały coś o sobie. Co wówczas najlepiej powiedzieć? Miej na uwadze, na jakie stanowisko aplikujesz i krótko wspomnij o swoich najnowszych, zawodowych dokonaniach, istotnych z perspektywy Twojego rozmówcy. Być może masz na swoim koncie kilka udanych, samodzielnych realizacji i własne portfolio? Potrafisz oszacować, jakie zyski osiągnął w minionym roku Twój poprzedni pracodawca, mając Cię w swoim zespole? Każda taka szczegółowa informacja ma znaczenie i sprawia, że zyskujesz w oczach rekrutera.

Odwiedź targi pracy online i porozmawiaj z pracodawcami!

Mówiąc o sobie, wspomnij też o swoich zainteresowaniach. Gotujesz pyszne dania kuchni gruzińskiej? Regularnie jeździsz na mecze swojej ulubionej reprezentacji piłki nożnej? W kilku zdaniach opowiedz o tym rekruterowi. Unikaj jednak frazesów typu: lubię gotować, czytam książki, lubię sport. Jeśli już mówisz o pasjach, opowiadaj o nich w sposób wiarygodny, skupiając się na szczegółach i konkretach. Spisz na kartce swoje zalety i koniecznie wspomnij o nich, starając się o etat! Z rekruterem rozmawiaj asertywnie i zdecydowanie.

Mów o sobie dobrze i tylko dobrze!

Nikt nie lubi wysłuchiwać niekończących się, samochwalczych monologów. Jednak na rozmowie o pracę zdecydowanie musisz skupić się na swoich atutach, jednak wszystko z umiarem. Mów o sobie dobrze: podkreśl, jakie cechy sprawiły, że udało Ci się osiągnąć pewne sukcesy. Wskaż kilka swoich cech, które, Twoim zdaniem, mogą ułatwić Ci wypełnianie codziennych obowiązków na danym stanowisku.

Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej chcesz wywrzeć pozytywne wrażenie, nie oczerniaj też byłych współpracowników lub szefa. Nie opowiadaj o swoich prywatnych sprawach, na przykład problemach zdrowotnych lub o kłopotach wychowawczych z Twoimi dorastającymi dziećmi. Staraj się nie używać sformułowań typu: nie wiem, nie potrafię, nie znam się, nie mam pewności.

Podsumowanie

Mówienie o sobie jest jednym z najtrudniejszych momentów każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Jak zaprezentować się godnie podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą? Kluczowe znaczenie ma szczerość, autentyczność i rzeczowość. Stwórz wizerunek osoby pewnej siebie, kompetentnej i uczciwej, mówiąc o sobie dobrze i w sposób merytoryczny.

 

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.