Mieszkańcu Darłowa, poznaj mocne i słabe strony kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, dzięki któremu da się w dość łatwy sposób uzyskać dostęp do dużej gotówki. Pieniądze od banku są wypłacane na dowolny cel w formie fizycznej lub w ramach przelewu na rachunek osobisty. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Poznaj najważniejsze zalety i wady kredytu gotówkowego.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj kredyty konsumenckiego podlegający ochronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Może opiewać na kwotę od 1 000 do ponad 200 000 złotych. Pozwala pokryć bieżące wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem, np. remontem nieruchomości, wyjazdem na wakacje czy zakupem wyposażenia domu. Banki dbają o ograniczenie do minimum procedur niezbędnych do pozyskanie takiego finansowania. Pieniądze trafiają na konto kredytobiorcy nawet w dniu złożenia wniosku.

Za udzielenie kredytu gotówkowego banki pobierają pewne opłaty. Wśród najważniejszych z nich warto wymienić:

  • odsetki — wynikają z oprocentowania, którego wysokość każdy bank ustala indywidualnie;
  • prowizję — to opłata naliczana za udzielenie finansowania. Reguluje się ją jednorazowo lub w ramach miesięcznych rat;
  • ubezpieczenie — nie jest obowiązkowe. Stanowi zabezpieczenie na wypadek sytuacji, gdy kredytobiorca np. straci źródło dochodu lub poważnie zachoruje.

Wiele osób zastanawia się: „kredyt hipoteczny czy gotówkowy?”. W ramach pierwszego ze zobowiązań pożycza się bardzo wysokie kwoty, co przekłada się na kilkudziesięcioletni okres spłaty. Raty za kredyt gotówkowy reguluje się z kolei przez maksymalnie 10 lat. Ostateczny czas spłaty zależy jednak od wysokości zobowiązania, polityki banku i preferencji klienta.

Jakie zalety ma kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to dość prosty produkt bankowy, pozwalający uzyskać szybki dostęp do środków finansowych. Cieszy się dużą popularnością. Umożliwia swobodne gospodarowanie pieniędzmi i zapewnia korzystne warunki spłaty.

Szybki dostęp do gotówki

Czas oczekiwania na pieniądze zależy m.in. od pory wnioskowania o finansowanie i wydajności pracowników banku. Przy kredycie gotówkowym online decyzja o przyznaniu funduszy może zostać wydana jeszcze tego samego dnia. Wtedy przelew następuje kolejnego dnia roboczego, co pozwala uzyskać środki w naprawdę krótkim czasie.

Duża dostępność

Kredyty gotówkowe mają w swojej ofercie wszystkie banki komercyjne. Z ich propozycji może skorzystać każda osoba dorosła mająca zdolność do czynności prawnych. Większość formalności da się załatwić online lub telefonicznie. Dzięki temu bez wychodzenia z domu uzyskasz niezbędne fundusze na dowolny cel.

Mała ilość formalności

Aby maksymalnie uprościć proces starania się o kredyt gotówkowy, banki zminimalizowały ilość wymaganych dokumentów. Przeważnie wystarczy złożyć odpowiedni wniosek oraz dostarczyć dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach, aby uzyskać pieniądze. Jeśli ubiegasz się o pożyczkę w banku, w którym prowadzisz rachunek osobisty, prawdopodobnie nawet te podstawowe dokumenty okażą się zbędne.

Jakie wady ma kredyt gotówkowy?

Mimo wielu zalet, kredyt gotówkowy ma także słabe strony. Wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów będących zapłatą dla banku za udzielenie finansowania. Ponadto ma pewne ograniczenia w obszarze wysokości zobowiązania.

Konieczność wykazania zdolności kredytowej

Aby uzyskać pozytywną decyzję, trzeba udowodnić odpowiednią zdolność kredytową. Oznacza to, że osoby zadłużone lub niemające stałego źródła dochodów mogą nie otrzymać finansowania.

Dodatkowe opłaty

W związku z umową o kredyt wnioskujący musi wnieść różne opłaty, które składają się na całkowity koszt zobowiązania. Do porównania opłacalności różnych ofert służy wskaźnik RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Wyraża on całkowitą wartość procentową całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Ograniczenie co do wysokości kredytu

Maksymalną kwotę pieniędzy pożyczoną w ramach kredytu gotówkowego określa ustawa o kredycie konsumenckim. Zgodnie z przepisami oferta może opiewać na sumę 255 000 zł lub jej równowartość w innej walucie. Takie ograniczenie nie pozwala na zaciąganie bardzo dużych zobowiązań, jednak dla wielu osób taki limit jest w zupełności wystarczający i pozwala pokryć bieżące potrzeby.

Czy warto wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to stosunkowo bezpieczny sposób na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Przy odpowiednim rozplanowaniu budżetu pozwala na dość łatwe sfinansowanie różnych potrzeb. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego nie wymaga zgromadzenia wkładu własnego i załatwiania wielu skomplikowanych formalności. Dlatego jest chętnie wybieranym rozwiązaniem zarówno przy nagłych, jak i zaplanowanych wydatkach. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto przeanalizować własne możliwości finansowe i odpowiednio dostosować wysokość rat do comiesięcznych dochodów.

 

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.