Jaka karma dla psów jest najlepsza?

Każdy właściciel czworonoga doskonale wie, jak ważne dla dobrego zdrowia pupila jest jego zbilansowana dieta. To dlatego tak często pojawia się pytanie- jaka karma dla psa będzie najlepsze? Jaki skład mają najlepsze karmy dla psów?

 

Rodzaje karm dla szczeniaków i dorosłych psów

Karmy dla psów dzielą się zasadniczo na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowi karma sucha. Karma sucha zawiera zazwyczaj około 7 do 10% wody w składzie. Karma mokra natomiast ma aż 75-80% wody. Oba rodzaje karm są bogate odżywczo i zaspokajają potrzeby psa, o ile wybrane zostaną karmy o naprawdę dobrym i zbilansowanym składzie. Zazwyczaj czworonogom zdecydowanie bardziej smakują karmy mokre. Są one jednak mniej kaloryczne i szybciej się psują. Zawierają w sobie więcej węglowodanów. Karmy suche natomiast długo utrzymują swoją świeżość i są bardziej kaloryczne od karm mokrych. Rodzajem pośrednim są karmy półwilgotne, które przypominają nieco karmę suchą, mają w sobie jednak więcej wody. Zwykle stosowane są jako przekąski czy smaczki treningowe, gdyż ławo ulegają zepsuciu, a termin ich przydatności jest bardzo krótki. 

Skład karmy- na co zwracać uwagę?

Podstawą każdej dobrej karmy dla psa będzie mięso. Powinno się ono znaleźć na pierwszym miejscu listy składników, gdyż producent ma obowiązek umieszczać składniki karmy w kolejności ich występowania. Jeśli na pierwszym miejscu widnieje mięso, możemy mieć pewność, że tego składnika rzeczywiście jest w karmie najwięcej. Zdecydowanie najlepsze są karmy bezzbożowe, czyli takie, które zawierają w swoim składzie pszenicę i kukurydzę. Nie mają one wartości odżywczych, a wręcz przeciwnie, nierzadko wywołują kłopoty z układem pokarmowym. Zwykle stosowane są jako zbędne wypełnienie karmy. O wiele korzystniejszymi składnikami dla psa jest ryż czy owies. Dobra karma powinna zawierać w sobie także owoce, warzywa i zioła, gdyż zawierają one cenne witaminy i składniki odżywcze. Wybierając karmę, warto zwrócić uwagę na zawartość ulepszaczy smaku- im jest mniej, tym lepiej. 

Czym różni się karma dla szczeniaków od karmy dla psów dorosłych?

Karma dla szczeniąt różni się od karmy dla psów dorosłych przede wszystkim pod względem składników odżywczych, które są dostosowane do specyficznych potrzeb rozwojowych młodych psów. Szczenięta potrzebują więcej energii na wzrost, rozwój mięśni i utrzymanie ogólnego zdrowia. Dlatego karma dla szczeniąt ma zazwyczaj wyższą zawartość białka i kalorii w porównaniu do karmy dla dorosłych psów. Tłuszcze są ważne dla rozwoju mózgu, skóry i sierści szczeniąt. Karma dla szczeniąt może zawierać więcej tłuszczu niż karma dla dorosłych psów. Szczenięta potrzebują dodatkowych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i pierwiastki śladowe, aby wspierać prawidłowy rozwój kości, układu odpornościowego i innych organów. Niektóre karmy dla szczeniąt są opracowane z myślą o lepszej przyswajalności, aby ułatwić młodemu organizmowi absorpcję niezbędnych składników odżywczych.

Jaka karma dla psów jest najlepsza? 

Wybór odpowiedniej karmy dla psa wcale nie jest łatwy, zwłaszcza, że możliwości jest całe mnóstwo. Odpowiedź znajdziemy oczywiście, w składzie karmy. Karma dla psa powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb i stylu życia. Najlepsza karma dostarcza mnóstwo składników odżywczych, a dopasowanie do etapu rozwoju zapewni optymalną dietę czworonoga. Przy wyborze odpowiedniej karmy warto kierować się przede wszystkim procentową zawartością mięsa, które powinno stanowić podstawę składu zarówno karm suchych, jak i mokrych.

 

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.